Materiály


Dřeviny evropské


Dřeviny exotické

ipe
ipe
borovice

Borovice

Barva: Bělové dřevo nažloutle nebo načervenale bílé, jádrové dřevo načervenale žluté, tmavne až na hnědočervenou. Obsahuje větší množství pryskyřice, která může při silném slunečním ohřátí vytékat.

Hustota dřeva: cca 450 kg/m³

Použití: Nábytek z masivního dřeva, okna, dveře, fasády, police, podlahy.

smrk

SMRK

Barva: Nažloutle bílá až načervenale bílá

Hustota dřeva: cca 450 kg/m³

Použití: Nábytek z masivního dřeva,okna, dveře, vrata, na fasády, police, hračky, lepené hranoly, výrobky z vrstvených dýh, středové vrstvy překližovaných materiálů, podlahy.

MODŘÍN

Barva: Bělové dřevo nažloutle bílé až načervenale bílé, jádrové dřevo načervenale hnědé až tmavě červeno hnědé, tmavne. Při silním slunečním ohřátí může vytékat pryskyřice.

Hustota dřeva: cca 550 kg/m³

Použití: Na okna, dveře, použitelný také jako vrstvené dřevo, na zahradní nábytek, na parkety, podlahy a na fasády.

modřín modřín

MODŘÍN SIBIŘSKÝ

Barva: Bělové dřevo nažloutle bílé až načervenale bílé, jádrové dřevo načervenale hnědé až tmavě červeno hnědé, tmavne. Při silném slunečním ohřátí může vytékat pryskyřice

Hustota dřeva: cca 650 kg/m³

Použití: Na okna, dveře, použitelný také jako vrstvené dřevo, na zahradní nábytek, na parkety, podlahy a na fasády.

modřín sibiřský modřín sibiřský

THERMO DŘEVO – BOROVICE, JASAN

Odolnost: Již při výběru vstupní suroviny se dbá na výběr řeziva s pravidelnými lety.Tepelné zpracování zvyšuje odolnost dřeva proti povětrnostním podmínkám, zabraňuje hnilobě a napadení houbami.

Rozměrová stálost: Borové a jasanové Thermo dřevo se vyznačuje dobrou rozměrovou stálostí. Kolísání vlhkosti je díky tepelnému zpracování přerušeno resp. zastaveno. Náchylnost dřeva k deformacím resp. k nabobtnávání a následnému smršťování je snížena až o 60%.

thermoborovice thermojasan

BANGKIRAI

Barva: Jádrové dřevo má v čerstvém stavu žlutohnědý až nazelenalý vzhled, často ale ztmavne v olivově hnědou. Barevné rozdíly mezi jednotlivými prkny jsou přirozené a obvyklé. Popis: Jako jedno z nejodolnějších dřev vykazuje jádrové dřevo, které se ne vždy zbaví světlejší běli, vysokou odolnost proti plísni a hmyzu. Letokruhy nejsou znatelné, suché dřevo je bez zápachu. Ve dřevě se mohou vyskytnout otvory od hmyzu, které však neovlivňují trvanlivost a statické vlastnosti. Dřevo je velmi tvrdé a má dlouhou životnost díky vysoké hustotě a obsaženým látkám.Tyto olejnaté obsažené látky mohou být během první fáze vystavení povětrnostním podmínkám vyplaveny deštěm.

Hustota dřeva: 850–1155 kg/m³

Vlhkost dřeva: vzduchosuché s vlhkostí do 25%

Použití: Dřevo bangkirai má vysoké hodnoty pevnosti. Podle svých technických vlastností nachází použití jako dýha, parkety, konstrukční dřevo u vodních staveb, jako prahy, na podlahy i na nábytek.

Povrchová úprava: terasový olej, možno bez povrchové úpravy – dřevo získá šedostříbrný odstín.

bangkirai bangkirai_balau

MASSARANDUBA

Barva: Purpurově červenohnědá barva s různými odstíny. Barevné rozdíly mezi jednotlivými prkny jsou přirozené a obvyklé.

Popis: Mimořádně jemné, rovnoměrně strukturované a rovně rostlé dřevo. Ve dřevě se mohou vyskytnout otvory od hmyzu, které však neovlivňují trvanlivost a statické vlastnosti. Dřevo je velmi tvrdé a má dlouhou životnost díky vysoké hustotě a obsaženým látkám.Tyto olejnaté obsažené látky mohou být během první fáze vystavení povětrnostním podmínkám vyplaveny deštěm.

Hustota dřeva: cca 1100 kg/m³

Vlhkost dřeva: vzduchosuché s vlhkostí 22-25% , nebo uměle sušené s vlhkostí 16–18%

Použití: Technické vlastnosti odpovídají ve velké míře vlastnostem bangkirai. Používá se jako dýha, parkety, konstrukční dřevo, u vodních staveb, jako prahy, na podlahy a jako sedací nábytek.

Povrchová úprava: terasový olej, možno bez povrchové úpravy – dřevo získá šedostříbrný odstín.

massaranduba massaranduba
kapur

KAPUR

Barva: Jádrové dřevo má v čerstvém stavu žlutohnědý až červenohnědý odstín. Barevné rozdíly mezi jednotlivými prkny jsou přirozené a obvyklé. Popis: Jádrové dřevo, které se ne vždy zbaví světlejší běli, vykazuje vysokou odolnost proti plísni a hmyzu. Letokruhy nejsou znatelné, suché dřevo je bez zápachu. Ve dřevě se mohou vyskytnout otvory od hmyzu, které však neovlivňují trvanlivost a statické vlastnosti. Dřevo je velmi tvrdé a má dlouhou životnost díky vysoké hustotě a obsaženým látkám.Tyto olejnaté obsažené látky mohou být během první fáze vystavení povětrnostním podmínkám vyplaveny deštěm. Hustota dřeva: 580–820 kg/m³

Vlhkost dřeva: uměle vysušené na vlhkost 16–18%. Díky vysušení je dřevo stálejší a rozměrově stabilnější.

Použití: Dřevo kapur má vyšší hodnoty pevnosti. Podle svých technických vlastností nachází použití jako dýha, parkety, konstrukční dřevo u vodních staveb, jako prahy, na podlahy i na nábytek.

Povrchová úprava: terasový olej, možno bez povrchové úpravy – dřevo získá šedostříbrný odstín.

BUKIT

Barva: Jádrové dřevo má v čerstvém stavu červenohnědý až hnědý odstín. Barevné rozdíly mezi jednotlivými prkny jsou přirozené a obvyklé. Popis: Jádrové dřevo, které se ne vždy zbaví světlejší běli, vykazuje vysokou odolnost proti plísni a hmyzu. Letokruhy nejsou znatelné, suché dřevo je bez zápachu. Ve dřevě se mohou vyskytnout otvory od hmyzu, které však neovlivňují trvanlivost a statické vlastnosti. Dřevo je velmi tvrdé a má dlouhou životnost díky vysoké hustotě a obsaženým látkám.Tyto olejnaté obsažené látky mohou být během první fáze vystavení povětrnostním podmínkám vyplaveny deštěm.

Hustota dřeva: 505–850 kg/m³

Vlhkost dřeva: uměle vysušené na vlhkost 16–18%. Díky vysušení je dřevo stálejší a rozměrově stabilnější.

Použití: Dřevo bukit má vyšší hodnoty pevnosti. Podle svých technických vlastností nachází použití jako dýha, parkety, konstrukční dřevo u vodních staveb, jako prahy, na podlahy i na nábytek.

Povrchová úprava: terasový olej, možno bez povrchové úpravy – dřevo získá šedostříbrný odstín.

bukit bukit

MERBAU

Barva: Jádrové dřevo je hnědošedé až tmavě červenohnědé s různými odstíny. Barevné rozdíly mezi jednotlivými prkny jsou přirozené a obvyklé. Toto dřevo obsahuje vysoký obsah pryskyřice, která se projevuje výskytem zlatavě žlutým žilkováním. Popis: Jádrové dřevo, které se ne vždy zbaví světlejší běli, vykazuje vysokou odolnost vůči plísni a hmyzu. Letokruhy nejsou znatelné, suché dřevo je bez zápachu. Ve dřevu, které je vystaveno venkovnímu prostředí může docházet k drobným prasklinkám a trhlinám na koncích prken, což je způsobeno střídáním relativní vlhkosti vzduchu. Dřevo je velmi tvrdé a má dlouhou životnost díky vysoké hustotě a obsaženým látkám. Tyto olejnaté obsažené látky mohou být během první fáze vystavení povětrnostním podmínkám vyplaveny deštěm.

Hustota dřeva: 850–1100 kg/m³

Vlhkost dřeva: vzduchosuché s vlhkostí cca 20%

Použití: Dřevo merbau má vysoké hodnoty pevnosti. Kromě dřeva na terasy se v exteriéru používá u vodních staveb a jako konstrukční dřevo v interiéru na výrobu hodnotných masivních podlah a na nábytek.

merbau merbau

GARAPA

Barva: Dřevo Garapa je světle žlutohnědé dřevo, které na vzduchu na povrchu částečně tmavne na středně hnědou barvu. Barevné rozdíly mezi jednotlivými prkny jsou přirozené, nejsou však silně markantní.

Popis: Garapa má převážně přímé vláknění. Dřevo je velmi tvrdé a má dlouhou životnost díky vysoké hustotě a vysokému obsahu ve dřevě obsažených látek. Ty mohou zpomalovat schnutí a zamezovat dostatečnému přilnutí barvy při použití povrchové úpravy. Proto je velmi vhodné dřevo Garapa před první úpravou nechat min. 2–3 měsíce zvětrat. Dřevo Garapa je velmi trvanlivé.

Použití: Garapa si rozhodně zasluhuje svoji skvělou pověst, kterou mu vynesla jeho pevnost a trvanlivost, stabilita v proměnlivých atmosférických podmínkách a vynikající dekorativní vzhled. Široké možnosti využití zahrnují výrobu venkovních teras, stavbu lodních palub, zábradlí a trupů lodí. Je také používána v truhlařině na schodiště a obklady, v docích a přístavech na mola apod. a na zahradní nábytek.

Hustota dřeva: cca 900 kg/m³

Vlhkost dřeva: Suší se pomalu a při použití má dobrou stabilitu.

garapa garapa-hladka
teak barmský

TEAK BARMSKÝ

Barva: Světle žlutohnědé bělové dřevo a tmavé zlatohnědé jádrové dřevo, které na vzduchu na povrchu tmavne na středně nebo tmavě hnědé. Popis: Barmský teak má převážně přímé vláknění. Teak lze dobře opracovávat. Pro spojování je třeba předvrtat otvory. Dřevo teaku je velmi trvanlivé. Bez ošetření teakového dřeva zůstane terasa bez újmy avšak její barva se časem mění ze žlutohnědé na stříbrnošedou. Teakové dřevo má vysoký obsah olejnatých látek, které zamezují dostatečnému přilnutí barvy. Je proto bezpodmínečně nutné ponechat dřevo po pokládce tzn. před první úpravou zvětrat po dobu přibližně 8 týdnů.

Hustota dřeva: 610–690 kg/m³

Použití: Teak si rozhodně zasluhuje svoji skvělou pověst, kterou mu vynesla jeho pevnost a trvanlivost, stabilita v proměnlivých atmosférických podmínkách a vynikající dekorativní vzhled. Široké možnosti využití zahrnují výrobu nábytku, venkovních teras, stavbu lodních palub, zábradlí a trupů lodí. Je také používán v prvotřídní truhlařině na dveře, schodiště a obklady, v docích a přístavech na mola apod. a na zahradní nábytek. Dělají se z něj velmi atraktivní podlahy. Loupe se na výrobu překližky a krájí se na dekorativní dýhy.

Vlhkost dřeva: uměle vysušený na vlhkost 16–18%

teak jávský

TEAK JÁVSKÝ

Barva: Světle žlutohnědé bělové dřevo a tmavé zlatohnědé jádrové dřevo, které na vzduchu na povrchu tmavne na středně nebo tmavě hnědé. Jávský teak má na rozdíl od barmského teaku živější strukturu, širší škálu barevnosti a různorodější strukturu.

Popis: Jávský teak má úzké dřevo, které lze dobře opracovávat. Pro spojování je třeba předvrtat otvory. Teak se dobře povrchově upravuje.

zapadni-cerveny-cedr

ZÁPADNÍ ČERVENÝ CEDR

Barva: Bělové dřevo je bělavé, běl 2 až 5 cm široká, jádrové dřevo je světle načervenale hnědé až červenohnědé, často proměnlivé. Přirozené světlé zešednutí po téměř půlročním vystavení povětrnosti je normální a neovlivňuje ani kvalitu ani trvanlivost. Barevné rozdíly mezi jednotlivými prkny jsou přirozené, nejsou však silně markantní.

Popis: Cedrové dřevo bylo již ve starověku velmi ceněno. Obsahuje pryskyřici, která mu propůjčuje charakteristickou vůni. Obsažené látky mohou na čerstvých plochách řezu ronit a proto způsobit na zdivu zabarvení. U západního červeného cedru je obzvláště důležité používat u vnějších konstrukcí nekorodující připevňovací prostředky.

Použití: Fasádní dřevo na obklad staveb, pohledové dekorativní stěny domů, pergoly, ploty, zahradní nábytek a jako podlahové venkovní dřevo. U podlahového dřeva je třeba počítat s tím, že z důvodu relativně nízké hustoty dřeva se mohou vyskytnout místa lehkého otlaku.

Hustota dřeva: cca 340–460 kg/m³.

Vlhkost dřeva: Po vysušení je toto dřevo středně tvarově stabilní, snadno a čistě se zpracovává, vykazuje rovnoměrně hladký povrch, lze dobře leštit a povrchově ošetřovat. Vlhkost dřeva při dodání je podle výrobního procesu ca. 18–20% pro podlahové dřevo do exteriéru a 10–12% pro dřevo obkladové.

ipe

IPE

Barva: Dřevo Ipe je světle až tmavě čokoládově hnědé, občas přechází do olivově hnědého odstínu. Barevné rozdíly mezi jednotlivými prkny jsou přirozené a obvyklé.

Popis: Dřevo Ipe je všeobecně pokládáno za pevné a velmi tvrdé. Vlákno je sice přímé, ale též spirálově uložené, což může někdy způsobovat obtížnější opracovatelnost, obzvláště kvůli nepravidelné textuře měnící se z jemné na střední. Ipe je velice těžké dřevo, je v každém ohledu velmi trvanlivé a po vysušení je stabilní. Díky vysoké tvrdosti a díky vysoké hustotě a vysokému obsahu ve dřevě obsažených látek má dlouhou životnost. Tyto ve dřevě obsažené látky mohou zpomalovat schnutí a zamezovat dostatečnému přilnutí barvy. Proto je bezpodmínečně nutné dřevo Ipe před první úpravou nechat min. 3 měsíce zvětrat, aby došlo k přirozenému úbytku obsažených látek a dřevo bylo tak připraveno k přijmutí olejového nátěru.

Použití: Široké možnosti využití zahrnují výrobu venkovních teras, stavbu lodních palub, zábradlí a trupů lodí. Tato dřevina je také používána ve stavebnictví.

Hustota dřeva: ca. 1200 kg/m³